Back to news and events

מכתב לבעלי מניות

 

5 במאי 2020

לבעלי המניות, עמיתים ושותפיי העסקיים,

אני מתכבד לספק לכם עדכון על ההישגים העיקריים של אבוג’ן והחברות הבנות בשנת 2019, כמו גם על שנת 2020 עד כה.

2019 היתה שנה מלאת פעילות והישגים עבור אבוג’ן. כחברה, התמקדנו בעיקר בהשלמת המעבר למבנה הארגוני החדש של אבוג’ן עם הקמת החברות הבנות, בהתאם לאסטרטגיה העסקית החדשה שהוכרזה בתחילת 2018. אני שמח לראות את הסימנים הראשוניים של ההצלחה הנובעים משינוי זה, הכוללים את גיוס הכספים של חברת הבת שלנו לביא, באוגוסט 2019, מהמשקיע האיסטרטגי חברת Corteva, חברת חקלאות מובילה עולמית, ואת שיתוף הפעולה האסטרטגי שעליו הודיעה חברת הבת שלנו אגפלאנוס בתחום של פיתוח כימיה להשמדת עשבים לחקלאות במהלך הרבעון הראשון השנה. אנחנו מצפים להמשיך לקצור את הפירות מהאסטרטגיה העסקית החדשה ביתרת 2020 ומעבר לכך.

לפני שאמשיך לסקירת ההתקדמות העיסקית שלנו, אני רוצה להתייחס להשפעת מגיפת הקורונה על פעילויות החברה. ראשית, אני רוצה להבטיח לבעלי המניות שהחברה ועובדיה פועלים בהתאם להגבלות הרשמיות והקווים המנחים שהוגדרו על ידי משרד הבריאות במטרה להבטיח את הבריאות של עובדינו, ואני שמח לחלוק עמכם, שלמיטב ידיעתנו, אף אחד מעובדי אבוג’ן לא נדבק בוירוס. מרבית העובדים עובדים מבתיהם מלבד העובדים החיוניים המשלימים פעילויות הכרחיות במעבדות ובחממות. נכון למועד מכתב זה, לא מצאנו לנכון לשנות את היעדים שעידכנו לגביהם ל-2020; במידה ויחול שינוי, נעדכן אתכם בדו”חות הרבעוניים. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהודות לעובדים על המחויבות שלהם לחברה בתקופה מאתגרת זו.

אני בטוח שכולנו חולקים את החזון של הצורך במהפכה בדרך שבה מפתחים מוצרים בתחום מדעי החיים, על ידי שימוש בטכנולוגיות של ביולוגיה מחשובי. אנחנו, באבוג’ן, בטוחים שביולוגיה מחשובית, עם ההשלכותיה מרחיקות הלכת על החיים המודרניים, היא כלי משמעותי שחייבים לעשות בו שימוש גם בתהליכי פיתוח מוצרים בתעשיות מדעי החיים. בזמן שתעשיות אחרות הטמיעו טכנולוגיות ותהליכים של ‘תעשייה 4.0’ והבינו לפני זמן רב את ערכה של  דיגיטיזציה של עולמות התוכן שלהם, הערך של דיגיטיזציה של הביולוגיה עדיין לא מוצה.

מאז הקמתה, אבוג’ן היתה בחזית הפעילות של שימוש בביולוגיה חישובית והיום אנו ממוצבים טוב יותר מאי פעם לתפוש את הערך של מהפכה זו שמתחילה לקרום עור וגידים ותופסת תאוצה בשוקי מדעי החיים הקונבנציונליים. חשוב לזכור כי בבסיס החברה עומדת האמונה שחיבור בין הטכנולוגיות המחשוביות הכי מתקדמות, כגון אלגורטימיקה של בינה מלאכותית ומתודולוגיות של ביג-דאטה לבין המהפוכות בהבנה של תהליכים ביולוגים וכימים, הם הבסיס למהפכה הנדרשת לדרך שבה מפתחים מוצרים בתחום מדעי החיים. אנו קוראים למהפכה זו ” decoding biology” ואנו בטוחים כי גישה זו תצליח לתת מענה לשלושת האתגרים המרכזיםבפיתוח מוצרים המבוססים על היולוגיה וכימיה: הזמן הדרוש לפיתוח המוצר , עלות הפיתוח וחשוב מכל, סיכוי ההצלחה לסיום מוצלח של תהליך הפיתוח והגעה למוצר מסחרי.

למטרה זו, וההישג האסטרטגי החשוב ביותר של החברה עד כה, פיתחנו את הטכנולוגיה הייחודית ורבת היישומים שלנו – פלטפורמת ה-CPB. פיתוח הפלטפורמה דרש יותר מעשור של מחקר ופיתוח רב תחומי ברמה הגבוהה ביותר, הן באופן עצמאי והן בדרך של שיתוף עם חברות מובילות בתחום מדעי החיים, ובהשקעה מצטברת של עשרות מיליוני דולרים.

פלטפורמת ה-CPB מתעדת להוביל מהפכה בדרך פיתוח מוצרים בתעשיות מדעי החיים בשני תחומים – באופן שבו בוחרים את ה”מועמדים” להתחיל את תהליך פיתוח המוצר ובאופטמיזציה של מועמדים אלו לאורך מסלול הפיתוח. בנוגע לתהליך הבחירה של ה”מועמדים”, היכולת העיקרית של פלטפורמת ה-CPB נעוצה בבחירה של מועמדים הכי מבטיחים, על בסיס של מאגרי נתונים ושימוש באלגוריתמיקה, על מנת להניע את תהליך הפיתוח. בנוגע לאופטמיזציה, היכולת העיקרית של פלטפורמת ה-CPB נעוצה באנליזה מחשובי אשר תספק תמיכה במועמדים שנבחרו לגבור על אתגרים ומכשולים לאורך המסלול הפיתוחי.

כיום, אנו משתמשים בפלטפורמת ה-CPB לספק פתרונות לפיתוח מוצרי מדעי החיים המבוססים על שלושה מרכיבים עיקריים: 1. מיקרובים, 2. מולקולות, 3. שינויים גנומים – מרכיבי הליבה של מוצרים רבים בתעשיות מדעי החיים.

אנו מאמינים כי בזכות השימוש בפלטפורמות הטכנולוגיות של אבוג’ן לחברות הבנות שלנו יש כיום צבר מוצרים בפיתוח המתקדם בהרבה ממה שיכול היה להיות מושג אם הן היו פועלות לפי מתודולוגיות הפיתוח המסורתיות. חשוב לי לציין כי הכוח הייחודי של פלטפורמת ה-  CPB בא לידי ביטוי עם כל הודעה של חברות בנות או שותפים אסטרטגים על התקדמות מהירה ומוצלחת בפיתוח המוצרים שלהם המבוססים על שימוש בטכנולוגיות שלנו.

על מנת לייצר ערך כלכלי מהשימוש בטכנולוגיה שלנו, החברה פועלת בשני מודלים עסקיים: שיתופי פעולה עם שותפים אסטרטגיים לפיתוח מוצרים מוגדרים, או הקמת חברה בת המתמקדת בפיתוח מוצרים בתחום פעילות מוגדר.

 1. שיתופי פעולה עם שותפים אסטרטגים לפתוח מוצרים מוגדרים – במקרים אלו, אבוג’ן לרוב תחבור לשותף בשלבי הפיתוח המוקדמים כאשר שלבי פיתוח מתקדמים ומסחור המוצר יעשה ברוב המקרים

על ידי השותף. במקרה זה, ההכנסות של אבוג’ן יתבססו, בדרך כלל, על תשלומי רישיון לשימוש בטכנולוגיה ותשלומים לכיסוי הוצאות המחקר של החברה, אבני דרך וחלוקת רווחים ממכירת המוצר הסופי.

 1. הקמת חברה בת המתמקדת בפיתוח מוצרים בתחום פעילות מוגדר – במקרים כאלה, אבוג’ן תקים חברה בת עם רישיון אקסקלוסיבי לשימוש בפלטפורמת ה-CPB לתחום מוגדר בלבד(עד כה, לאבוג’ן יש חמש חברות בנות כאלה). החברה הבת עשויה להחליט לפתח ולמסחר את מוצרי הקצה באופן עצמאי או דרך שותפויות אסטרטגיות. ההכנסות של אבוג’ן יתבססו, בדרך כלל, על תשלומי רישיון לשימש בטכנולוגיה והחזר עלויות פיתוח, איחוד הכנסות החברות הבנות בדו”חות החברה,דיבידנדים ומכירת מניות.

להלן המבנה הארגוני של אבוג’ן, נכון ל-31.3.2020 (האחוזים מתייחסים לשיעורי האחזקה של אבוג’ן) :

 סיכום של הישגים עיקריים ב-2019, לפי תחום פעילות

חקלאות:

אגפלנוס – פיתוח כימיה לחקלאות

 • תוצאות מבטיחות בניסויי חממה בתוכנית לפיתוח מוצר כימי להשמדת עשבים המאשרים מנגנון פעילות חדשני ומעידים על התקדמות משמעותית.
 • שיתוף פעולה אסטרטגי עם Corteva, חברת חקלאות מובילה בתחום הכימיה והזרעים, לפיתוח משותף של קוטלי עשבים בעלי מנגנון פעילות חדשני המבוססים על המועמדים שהתגלו על ידי אגפלנוס (ההסכם הושלם והוכרז במרץ 2020).

לביא ביו – פיתוח מוצרים המבוססים על מיקרובים לחקלאות

 • הקמה בפברואר 2019.
 • השקעת אקוויטי ע”י משקיע איסטרטגי, Corteva, חברת חקלאות מובילה בתחום הכימיה והזרעים. ההשקעה כללה 10 מיליון דולר במזומן והעברת אחזקותיה של Corteva בחברה הבת שלה, טקסון, תמורת כ-28% ממניות לביא ביו.
 • המועמד המוביל של לביא ביו לשיפור יבול בחיטה, LAV211, קודם ל’שלב פיתוח 2′ בעקבות סדרת ניסויים לשיפור יבול בחיטה בהם הוא הראה תוצאות חיוביות עקביות במספר זנים מסחריים במדינות היעד. שיפור זה נבע, בין היתר, משיפורים בפורמולציה של המוצר להארכת חיי מדף.
 • התקדמות בתוכניות קוטלי פטריות וקוטלי חרקים השונות של החברה שכללו בין היתר תוצאות חיוביות של ניסויים בגפן באירופה לקוטל הפטריות לפירות וירקות של החברה.

אג-זרעים (חטיבה) – שיפור תכונות זרעים

 • לאחר השגת תוצאות חיוביות בניסוים שבוצעו על ידי באייר בחממות בוצע עדכון להסכם שיתוף הפעולה המחקרי של אבוג’ן בתחום העמידות למחלות בתירס עם באייר כך שהוא יכלול גם עריכה גנטית.

בריאות האדם

ביומיקה – פיתוח טיפולים מבוססי מיקרוביום אנושי

 • התקדמות משמעותי בתוכנית האימונו-אונקולוגיה עם השלמת הניסוי הפרה-קליני הראשון.
 • התחלת ניסויים פרה-קליניים בתוכנית מחלת המעי הדלקתי (IBD).
 • שיתוף פעולה בין ביומיקה למכון וייצמן לפיתוח טיפול סלקטיבי כנגד בקטריות עמידות לאנטיביוטיקה הכולל רישיון לקניין רוחני וידע שנוצר על ידי פרופ’ עדה יונת, זוכת פרס נובל.

קאנוניק – פיתוח מוצרי קנביס יציבים ומדוייקים

 • הקמה באפריל 2019.
 • קבלת כל האישורים הרגולטוריים לפעילות והקמת מתקנים ייעודיים לטיפוח קנאביס והשלמה של שני מחזורי גידול.
 • ייבוא של קולציית זנים בעלי שונות גנטית גבוהה המתאימים לתוכנית פיתוח המוצרים של החברה.
 • הסכם עם בית החולים הדסה לניסויים פרה-קליניים שיתמכו בפיתוח מוצרי הקנאביס הרפואי של קאנוניק.

בשנת 2020, כל חברת בת חותרת להשגת יעדים ברורים ומוסכמים ובכלל זה חיזוק המאזן של כל חברה, כאשר ההשקעה האסטרטגית של Corteva בלביא ביו מהווה דוגמא טובה לישום יעד זה. בנוגע למטרות אחרות שאנו מצפים להגיע אליהן ב-2020, סיפקנו תאור של אבני דרך ספציפיות, המסמנות את הנתיב שלנו ושל חברות הבנות להצלחה, בהודעה לעיתונות שהתלוותה לדו”חות הכספיים השנתיים של 2019. אני מעודד אותכם לעקוב אחרי התקדמות החברה ב-2020 דרך הפירסומים שלנו ובאתר האינטרנט.

אני רוצה להדגיש שלמרות ההתקדמות האדירה של החברה ובמיוחד ההתקדמות בצבר המוצרים של החברות הבנות שלנו, כפי שהצגתי, אני מאמין שיש עדיין פער גדול בין פעילות החברה בפועל לבין התפישה של החברה בשוק ההון. ב-2020 אנו נעבוד קשה כדי לסגור את פער המידע הזה ולשקף את הערך האמיתי של אבוג’ן והחברות הבנות.

לסיכום, מימוש החזון שלנו להיות חברה מובילה בעולם בישום הגישה של  “decoding biology לפיתוח מוצרים במדעי החיים, הובילה אותנו ליצור פלטפורמה מחשובית ייחודית, פלטפורמת ה-CPB, הנועדה לשנות מהיסוד את האופן שבו מפתחים מוצרים בתעשיות מדעי החיים ואיפשרה לחברות הבנות שלנו ליצור צבר מרשים של מוצרים בפיתוח, אשר נועד לענות על הצורך למוצרים חדשניים בתעשיות אלו.

אני רוצה להודות לכם על התמיכה שלכם לאורך המסע של החברה ואני מצפה לשנה מעניינת.

תודה,

עופר חביב, מנכ”ל ונשיא החברה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

זהו תרגום נוחות בלבד להודעה באנגלית שפורסמה בארה”ב, המחייבת מבחינת החברה.

Forward Looking Statements

This letter contains “forward-looking statements” relating to future events. These statements may be identified by words such as “may”, “could”, “expects”, “intends”, “anticipates”, “plans”, “believes”, “scheduled”, “estimates” or words of similar meaning. Such statements are based on current expectations, estimates, projections and assumptions, describe opinions about future events, involve certain risks and uncertainties which are difficult to predict and are not guarantees of future performance. Therefore, actual future results, performance or achievements of Evogene and its subsidiaries may differ materially from what is expressed or implied by such forward-looking statements due to a variety of factors, many of which are beyond the control of Evogene and its subsidiaries, including, without limitation, the global spread of COVID-19, or the Coronavirus, the various restrictions deriving therefrom and those risk factors contained in Evogene’s reports filed with the applicable securities authority. In addition, Evogene and its subsidiaries rely, and expect to continue to rely, on third parties to conduct certain activities, such as their field-trials and pre-clinical studies, and if these third parties do not successfully carry out their contractual duties, comply with regulatory requirements or meet expected deadlines (including as a result of the effect of the Coronavirus), Evogene and its subsidiaries may experience significant delays in the conduct of their activities. Evogene and its subsidiaries disclaim any obligation or commitment to update these forward-looking statements to reflect future events or developments or changes in expectations, estimates, projections and assumptions.